Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Żor już wkrótce
Wkrótce w naszym mieście pojawi się mammobus, oferujący bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z nowoczesnych technologii diagnostycznych.
  1. Mammobus przyjedzie 19 czerwca 2024 r.
  2. Badania będą przeprowadzane przy ul. Okrężnej 2, obok Kauflandu.
  3. Rejestracja na badanie jest wymagana.
  4. Wyniki badań będą dostępne online po około tygodniu.

W mammobusie, który stanie przy ul. Okrężnej 2, obok Kauflandu, będą dostępne komfortowe poczekalnie i przebieralnie. Elektoradiolog przeprowadzi wywiad z pacjentką, a następnie wykona dwa zdjęcia każdej piersi.

-Profilaktyka jest bardzo istotna. W przypadku nowotworu piersi duże znaczenie ma to, w jakim stadium się go zdiagnozuje, dlatego gorąco namawiam wszystkie panie, aby regularnie się badały. Zdrowie mamy tylko jedno - podkreśla Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Badania mammograficzne są refundowane przez NFZ, co oznacza, że każda kobieta w wieku od 45 do 74 lat może skorzystać z tej bezpłatnej usługi. Rocznie w Polsce diagnozuje się raka piersi u około 20 tysięcy kobiet, dlatego regularne badania mogą uratować życie.

-Co ważne, w mammobusach mamy nowoczesny i bardzo dokładny sprzęt cyfrowy. Wynik badania jest zazwyczaj po około tygodniu od wizyty. Panie otrzymują go online - mówi Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust spółka z o.o. - Jeśli lekarz zauważy na wykonanych zdjęciach coś niepokojącego, to pacjentka wraz z wynikiem otrzymuje zalecenia, co dalej powinna zrobić i gdzie powinna się zgłosić.

Aby wziąć udział w badaniu, należy się wcześniej zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie pod numerem 58 767 34 44 lub online.

Warto skorzystać z tej okazji i regularnie dbać o swoje zdrowie. Mammografia może wykryć zmiany, które nie są wyczuwalne dotykiem, a wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na skuteczne leczenie.


Wg inf z: Urząd Miasta Żory