Dziś przed budynkiem żorskiej komendy Policji stanęła wykonana z brązu figurka Żorka Policjanta. Wraz z Żorkiem Rycerzem, który zagościł na żorskim Rynku nawiązywać będzie do obronności miasta. Inspiracją do ich stworzenia był zorganizowany w ubiegłym roku konkurs plastyczny „Żorek na straży bezpieczeństwa”.

Żory to miasto z bardzo bogatą historią, która sięga XIII wieku. Ma również swoją maskotkę – Żorka, który to stanowi najmłodszy symbol naszego miasta od 2000 roku. Jego kształt i imię są silnie związane zarówno z historią, jak i nazwą naszego miasta, gdyż pochodzą od żaru.

Żorek nawiązuje do wyjątkowego w skali Europy Święta Ogniowego, które obchodzone jest corocznie w Żorach dla upamiętnienia jednego z najtragiczniejszych pożarów w dziejach Żor z 1702 roku.
W ubiegłym roku Miasto Żory wraz z żorską Policją ogłosiły konkurs pn. „Żorek na straży bezpieczeństwa”, który nawiązywać miał mocno do obronnego charakteru miasta, a prace jego laureatów stanowiły inspirację do finalnego wyglądu nowych, miejskich figurek z brązu.

Figurka żorka Policjanta zagościła dziś na stałe przed wejściem do Komendy Miejskiej Policji w Żorach i przypominać ma o charakterze roli Policji i służby w na rzecz mieszkańców miasta. Jej wygląd charakteryzuje dodatkowo policyjna czapka z dystynkcjami, tarcza do zatrzymywania pojazdów, a także pas wraz z kaburą na broń.

  • Na zdjęciu widać Żorka przed budynkiem żorskiej Policji.
  • Na zdjęciu widać ekspozycje prac w konkursie "Żorek na straży bezpieczeństwa"
  • Na zdjęciu widać Żorka rycerza.